Bebeklerde lenf bezi büyümesi, Lenf bezi, insan vücuduna girmeye çalışan bazı zararlı enfeksiyonlarına karşı tam bir savunma mekanizmasıdır. Dışarıdan bazı yollar ile insan vücuduna girmeye çalışan enfeksiyonlar ile savaşmak üzere gerekli olan antikorları üreten bazı hücreler yardımı ile bu bezlere karşı nüfus etmesini sağlar. Lenf bezlerine nüfus etmeye çalışan bu zararlı enfeksiyonlar bu bu bezlere yaklaşır iken nüfusu engellemeye çalışan hücreler artış gösterir. İşte bu hücreler sayesinde vücut hemen işaret alarak kendini otomatik olarak savunmaya alır. Lenf bezleri bazı durumlarda savunmasız bir hale gelmeye başlar ve içeriye girmeye çalışan enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalarak lenf bezlerinde şişme meydana gelmesine neden olur. Lenf bezleri şişmesi hemen hemen her yaştan ve farklı bünyeye sahip olan insanda görülür ancak en fazla da bebeklerde görünen bir rahatsızlıktır. Bunun sebebi ise bebeklerin savunma mekanizması ve genel durumlarının oldukça zayıf ve dirençsiz bir yapıya sahip olmalarından kaynaklanır. Bebekler dirençsiz ve savunmasız bir bünyeye sahip oldukları için vücuduna girmeye çalışan enfeksiyonlar çok rahat bir şekilde girer ve lenf bezlerinin şişmesine neden olur. Özellikle boyun bölgesi ve baş bölgesinde lenf bezlerinin en fazla şişmeye başladığı yerlerdir. Bebeklerde lenf bezi şişmesi ile birlikte şiştiği bölgede dışarıya doğru şişkinlik ve kızarıklık kendin belirti olarak göstermeye başlar. Ayrıca bu tür belirtilerin yanı sıra yüksek ateş, burun akıntısı, boğaz içinde oluşan tahriş ve ağrıma hissi, halsizlik ve iştahsızlık gibi bir çok belirti de lenf bezi şişmesi rahatsızlığının ortaya çıkmaya başladığına karşı bir işarettir. Bebeklerde ağrının olduğu yer anlaşılmasının zor olabileceği için onlar için en önemli belirti terlemeleri ve yüksek ateşlerinin olmasıdır.

Bebeklerde lenf bezi büyümesinin sebepleri;

 • Lösemi gibi bazı hastalıklar yüzünden,
 • Grip, kızamık, soğuk algınlığı ve benzerindeki hastalıklardan dolayı vücuda giren mikrop, bakteri ve virüsler yüzünden,
 • Solunum yolları ve boğaz iltihabı gibi rahatsızlıklarından dolayı,
 • Bebeğe verilen bazı yiyecek yada içeceklerden dolayı vücuda giren enfeksiyonlardan,
 • Bebeğin biberon yada emziklerinde biriken mikroplardan,
 • Bazı sebeplerden dolayı kullanılmış olan ilaçlara karşı olan hassasiyetlerden,

Yukarıda saymış olduğumuz tüm sebepler bebeklerde lenf bezi büyümesi için etken olan durumlardır. Görüldüğü üzere bebeklerin hassas bünyelerinin savunmasız bir şekilde enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalmalarından dolayı ortaya çıkar. Yapılan testler ve tahliller sonucundan lenf bezi şişmesine neden olan durum öğrenilip uygun olan tedaviye başlanır. Doktorun vermiş olduğu ilaçları bebeğinize düzenli ve ölçeğine uygun olarak verin ve onu enfeksiyon durumlarına karşı koruyun. Ayrıca bebeğin vücut direncinin artması için anne sütü her gün verin ve ayrıca vitamin ve protein destekleyici besinler kullanmasına özen gösterin. Bebeğinizi biberonun veya kullanmış olduğu emziğinin temizliğine özen göstererek kaynar su içinde haftalık olarak bekleterek öyle kullanın. Bu tür önlemler alınır ise bebek bu hastalıktan kurtulur ve vücut direnci artarak hastalıklara karşı daha savunmalı bir hale gelir.

Akciğerde Lenf Bezi Büyümesi

Akciğerde Lenf Bezi Büyümesi; Lenf bezleri vücutta yaygın olarak bulunan küçük oluşumlara verilen addır. Damarlarla dokular arasında besin maddelerini taşıyan lenfatik sistemin bir parçası olan lenf bezleri, akmakta olan lenf sıvısını süzer ve akyuvarların tahrip ettiği mikropları ayıklama gibi bir işlevi vardır. Eğer ki lenf bezlerinin bu atıkları temizleme gibi bir işlevi olmasaydı dokular arasında biriken zararlı maddeler nedeniyle insanlar bir kaç saat içinde hayatını kaybedebilirdi. Tüm vücutta yaygın olarak bulunan lenf bezleri yüzeysel ve derin olamak üzere ikiye ayrılır.

Yüzeysel lenf bezleri; boyun, koltuk altı, kasık bölgesinde

Derin lenf bezleri; göğüs duvarı ve karın bölgesinde

Vücudun herhangi bir yerinde geçirilmiş enfeksiyona bağlı olarak oluşan küçük lenf bezleri elle hissedilebilir. Bu lenf bezlerinin büyüklüğü 1 cm’den küçüktür. Büyüklüğü 1 cm’den büyük olan lenf bezleri büyümesi devam ediyorsa mutlaka kontrol ve tedavi edilmelidir. Özellikle de köprücük kemiği üzerinde oluşan her lenf bezi istisnasız olarak büyüklüğüne bakılmaksızın incelenmesi gereklidir. Çünkü köprücük kemiği üzerinde oluşan lenf bezleri akciğer, boyun, meme, karın bölgesinde oluşan enfeksiyon veya tümör sebebiyle büyür. Her lenf bezi büyümesi korkulacak bir durum değildir. Bazı durumlarda enfeksiyon nedeniyle oluşan bezeler bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Lenf bezlerindeki büyümeler tüm vücuda yayılmış olabilir. Akciğerde lenf bezi büyümesi olduğunda genellikle Kanser veya AIDS araştırması yapılmaktadır.

Akciğer kanseri; Akciğer kanseri yayılmışsa burada şişmiş veya akciğerde lenf bezi büyümesi yaygındır. Ayrıca akciğer büyüyebilir ve sarılığa neden olabilir, kemiklerde ağrıya kırılmaya neden olabilir. Akciğer kanserinde belirtiler;

 • Ateş
 • Halsizlik
 • Kilo kaybı
 • Eklemlerde ve kemiklerde ağrı
 • Beyin fonksiyonu ve bellik sorunu
 • Genel güçsüzlük
 • Kanama ve pıhtılaşma

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir