Bebeklerde Lenf Bezi; lenf bezi vücutta yaygın olarak bulunan ve bağışıklık sisteminde önemli görevleri olan ve vücudumuzu dış dünyaya karşı koruyan bezelerdir. Bebeklerdeki lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Bebeklerdeki lenf bezinin vücuttaki en önemli görevi ise vücuda giren enfeksiyonlara karşı savaşmaktır. Bebek ve çocuklarda büyüyen lenf bezlerini anne ve babalar ara ara kontrol etmeliler. Büyüyen lenf bezleri 1-2 hafta içinde eski haline dönmüyor ise zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Bebek ve yetişkinlerde lenf bezleri genellikle boyun, diz arkası, koltuk altı, boyun, göğüs ve karın boşluğunda yer alırlar. Lenf bezlerinin insan vücudu için önemli bir yeri ve işlevi vardır. Bezeler farklı sebeplerden büyüyüp bebek, çocuk veya yetişkinlerde elle tutulup gözle görülür bir hale gelir. Hatta bu lenf bezleri yeni doğan bebeklerde bile küçük küçük bulunmaktadır.

Bebeklerde lenf bezi büyümesinin belirtileri; lenf bezlerindeki bu büyümeler, bebeklerde ateş, kilo kaybı, kansızlık, gece terlemesi ve enfeksiyon gibi belirtiler görülür. Önemli olan bu hastalığı değerlendirirken lenf bezlerinin büyüyüp, büyümediği, ne derecede yayıldığı, dokulara yapışıp yapışmadığı gibi belirtiler araştırılmalıdır. Lenf bezleri 1cm’den büyük ise mutlaka araştırılması gerekir. Ayrıca bebeklerdeki lenf bezleri sık sık kontrol etmekte fayda vardır, ağrı ve hassasiyetlerinin olup olmadığına bakılmalıdır. Bebeklerde lenf bezi ağrıması genellikle iltihaplanma sonucu oluşur. Bebeklerdeki lenf bezleri eğer yumuşak kıvamda ise korkmaya gerek yoktur. Çünkü bu durum genellikle enfeksiyondan kaynaklanır. Bebeklerde lenf bezi doktorun muayene ve gerekli gördüğü tahliller sayesinde kesinlik kazanır.

Bebeklerin bağışıklık sistemi tam gelişmediği için bebekler sık sık bakteriyel veya viral enfeksiyon geçirirler. Geçirilen her hastalıkla birlikte lenf bezleri de büyür. Bebeklerde en çok görülen üst solunum yolu enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonlardan dolayı lenf bezleri sürekli büyük kalabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir