Boğazdaki Lenf Bezleri, Vücudun hemen hemen her bölgesine yayılmış olan lenfatik sistem adı verilen bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Boğazdaki lenf bezleri birçoğumuz boyunun her iki tarafında, kulak altında, koltuk ile çene altlarında büyüyen bezelere yabancı değiliz. Genelde şişen bezeler bölgesel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Bunun sebebi ise içinde bulunan savaşçı hücre miktarının artmasıdır. Boğazdaki lenf bezleri genellikle yaklaşık bir santimetre çapına kadar olanlar normal kabul edilirler. Ancak daha büyük olanlar ise mutlaka yakından takip edilmelidir. Ayrıca boğazdaki lenf bezleri çene altında, boyunda, kulağın ön ve arkasında, boyun orta hattı ile yan taraflarda, boyundaki en büyük kasın üst, orta ve alt kısmında gruplaşırlar.

Baş ile boyunda vücudun her hangi bir yerine zarar verme potansiyeli olan bir durum var ise bu boğaz lenf bezleri irileşir. Kanserlerin oldukça büyük bir kısmı lenf yolları ile vücuda yayılmaya çalışır ve uzun zaman boyun bezelerine takılırlar. Aslında böyle bir durum vücuttaki başka bölgeler içinde geçerlidir. Genelde kanserin etrafındaki bölgeye ait olan lenf düğümleri tutulurlar. Daha sonra ise geniş yayılım olmaktadır. Boğazda lenf bezlerinin büyümesi her lenf bezi karşısında endişe yapmanıza gerek lüzum yoktur. Çocuklarda genelde enfeksiyonlar ön planda olur. Dişiniz apse yaptığında çene altında şişen len bezleri yada bademcik enfeksiyonuna bağlı olarak büyüyen lenf bezeleri bir müddet sonra kendi kendilerine ortadan kaybolmaktadırlar. Boğazdaki lenf bezleri kırk yaşını geçmiş olan kişilerde enfeksiyonların yanı sıra kanserde akıla gelmeli ve bu konuda araştırma yapılmalıdır. Boğaz orta hattında yer alan guatr, tiroit hastalıkları ile karıştırmamalıdır.

Boğazdaki Lenf Bezleri Nasıl Ayırt Edilir

Muayenede yumuşak olması
Ağrı olması
Enfeksiyona neden olan sorunun görünür olması (ağız içi, bademcik, sinüzit, geniz eti vesaire)
Son zamanlarda ortaya çıkmış olması
Üst tarafta ki deride kızarıklık olması
Boğazdaki Lenf Bezlerinin Kanser Kaynaklı Olanlarının Özellikleri
Ağrı olmaması
Hastanın yaşı kırk üzeri olması
Sert olması
Aylar ve haftalardır var olması
Kulak alt hizasında olması
Kişinin alkol ve sigara kullanma öyküsü
Birbirine yapışık gibi duran lastik kıvamında birden çok beze hissedilmesi

Boğazdaki lenf bezleri KBB uzmanının tarafından detaylı bir şekilde muayene yapılması gerekir. Eğer enfeksiyon varsa yakın takip edilir ve ilaç tedavisi verilir. Gerek görülürse radyolojik ile kan tetkik istenebilir. Eğer tümör düşünülmüş ise kaynaklanabileceği muhtemel olan bölgeler iyice muayene edilmelidir. Boyun-baş radyolojik tetkikler istenir. Muhtemel çıkış olan bölgelerden biyopsi alınmaktadır. Kitlenin üzerinden de ince iğne biyopsisi yapışır. Boğazdaki lenf bezlerinin yapılan tetkiklerden çıkan sonuçlara göre diğer tedavi veya cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır. Boğazda olan şişliklerin bir diğer ihtimali ise doğumsal kitlelerin varlığıdır. Bunlar genelde küçük yaşlarda fark edilmelerine göre bazende ilerleyen yaşlara kadar ortaya çıkmazlar. Ancak boğazdaki lenf bezleri enfeksiyon kaptıklarında şişerek belirirler. Ciltten dışarı akıntıya sebep olurlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir