Lenf Bezi Tüberkülozu, eski zaman hastalığı olmakla beraber günümüzde gripten farksız olan ve revaçta olmayan bir hastalıktır. Lenf bezleri bağışıklık sistemi bakımından yönetici bez ve merkezi bezdir. Vücudun her tarafına yayılmıştır. İnsan vücudunda en çok işlev gösteren yerleri ise tükürük bezleri, boğazda bulunan lenf bezleri, kulak arkasında bulunan lenf bezleri ve kasıkta bulunan lenf bezleridir. Bu bezler aynı zaman da en çok şişen bezlerdendir Lenf bezlerinde meydana gelebilecek en ufak bir aksaklık bile insan vücuduna sağlık bakımından pek çok hasar meydana getirmektedir. Tüberküloz isim bakımından halk arasında kullanılan ismi değildir. Tüberküloz tıbbi bir terimdir. Tüberküloz halk arasındaki ismi veremdir. Verem solunum sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Verem eskiden tedavisi olmayan yaygın ve bulaşıcı bir hastalıktı. Tedavisi olmaya bir hastalıktır. Fakat bulunan verem aşısı sayesinde hastalığın tedavisi bulunmaktadır. Genellikle akciğere bulaşan bir bakteri sonucu oluşmaktadır.

Lenf Bezi Tüberkülozu tam tabiriyle veremdir. Daha doğrusu bir verem çeşididir. Bu durumla karşı karşıya kalan bir kişi normal vereme göre daha büyük bir tehlikenin içindedir. Çünkü lenf bezleri kişinin bağışıklık sisteminin merkez bezleridir. Herhangi bir şekilde buluşan bakteri hızlı bir şekilde başka lenf bezlerine bulaşmaktadır. Lenf Bezi Tüberkülozu normal veremde olduğu gibi akciğer ve akciğere yakın dokularda meydana gelmemektedir. Bu yüzden Lenf Bezi Tüberkülozunun tıp alanındaki diğer bir ismi akciğer dışı tüberkülozudur. Hastalığın ilk ortaya çıktığı yer genellikle akciğer ile bağlantısı olmayan en yakın organların bulunduğu yerlerdir. Lenf Bezi Tüberkülozu ortaya çıktığı lenf bezleri genellikle karın bölgesindeki ve boğazdaki lenf bezleridir.

Lenf Bezi Tüberkülozu yani lenf bezi veremi ne kadar tehlikeli bir hastalık olsa da tedavi yöntemi basittir. Fakat her hastalıkta da olduğu gibi kişinin Lenf Bezi Tüberkülozu için gerekli tedavinin iş görebilmesi için kişinin en erken zamanda var olan belirtiler karşısında gerekli olan cerrahi uzmanına başvurmalıdır. Veremin tedavisi bulunduğundan bulunduğundan beri veremin diğer çeşitleri için gerekli olan tedavi yöntemleri ve aşı ile tedaviler bulunmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir