Lenf bezi veremi, Verem lenf bezlerine ve iç organlara yayılabilen bakteriyel bir enfeksiyondur. Verem tüberküloz adıyla da bilinir. Halk arasında da ince hastalık diye anılır. Genellikle akciğerde görülür. Lenf bezi veremine, lenf bezlerinde şişlik dışında hastalığına yakalanan kişilerin çoğunda herhangi bir belirti görülmez. Bunun nedeni ise bakterinin vücutta aktif olmadan bir süre yaşamasıdır. Ancak bağışıklık sistemi zayıfladığı anda verem bakterisi harekete geçer. Bağışıklık sistemi yavaşlayan kişiler yaşı ilerlemiş insanlar,HIV pozitif kişilerdir. Bu bakteri aktif olduktan sonra hiç düşünmeden organlara saldırır ve etkilediği organlarda doku ölümlerine neden olur. Aktif olan verem bakterisi tedavi edilmezse hastanın ölümüne de neden olabilmektedir.

Len bezi veremi oluşma sebepleri, Vereme neden olan bakteri havadan bulaşabilir. Bu yüzden hastalığın yayılma tehlikesi tahmin edilenden daha yüksektir. Lakin tek bir sosyal kontakla el sıkışma ve kısa bir süre aynı ortamda bulunmakla, çatal, kaşık, tabak, bardak gibi nesnelerle, kan ve cinsel ilişki ile verem hastalığı bulaşmaz. Verem hastalığı bulunan bir kişiyle uzun süre aynı ortamda bulunursanız bulaşabilir. Aynı evde, aynı okulda ve aynı iş yerinde uzu süreli bir birlikteliğiniz olursa bulaşma ihtimalide yükselecektir. Bakteri vücuda girdikten hemen sonra aktif olmaz. Verem mikrobu bulaşan insanların sadece %10’nu verem olmuştur. Geri kalan çoğunluk ise hiç bir belirti göstermemiş, hastalanmamış ve mikrobu başkalarına bulaştırmamışlardır. Verem mikrobunun vücuda girdikten sonra lef bezlerine ne zaman bulaşıp ne zaman aktif olacağı bilinmez. Yani belirti göstermese de verem mikrobunu taşıyan kişilerinde tedavi görmesi gerekmektedir.

Lenf bezi veremi belirtileri,

Lenf bezlerinde sürekli ve ağrısız şişkinlik, Boyun yanında olan lenf bezleri daha kolay etkilenir. Ancak şişme vücudun her yerinde ki lef bezlerinde de olabilmektedir.
Lenf bezlerinden akıntı, Lenf bezlerinde oluşan şişlik zamanla vücudun dışına sıvı akıtabilir.
Balgamlı öksürük nöbetleri, Çoğu zaman öksürük sırasında boğazdan kan gelme side görülebilir. Öksürük ısrarcıdır, kolay kolay geçmez.
Nefessiz kalma hali, Lenf bezi vereminde boğazda bulunan şişliklerin boğaza yaptığı baskıdan dolayı da nefes almakta zorluklar çekilebilir. Kişinin nefessiz kalması hastalığın başlangıç evresinden ileri evreye geçtiğinin belirtisidir.
Kilo kaybı, Hastalık sürecinde ani kilo kayıpları yaşanmaktadır.
İştah kaybı, İştahsızlık bir şey yiyememe gibi sorunlarla karşılaşılır ve akabinde hasta hızlı kilo kaybına uğrar.
Yüksek ateş, Hastanın vücut ısısında yükselmeler meydana gelir ve kontrol altında tutmak güçleşir.
Halsizlik, Kişi kendini sürekli yorgun ve halsiz hisseder. Hastalığın vücuda verdiği tahribattan dolayı yorgun düşer.

Yakınmalar genellikle hafif başlar ve yavaş ilerler. Bu nedenle birçok hasta doktora başvurmakta gecikir. İnsanlar bu şikayetleri ve yakınmaları sigaraya bağlayabilir ve bu sebepten doktora gitmeyi ihmal edebilirler. Bu gecikme hastalığın ileri seviyelere taşınmasını sağlayacağı gibi çevresindeki insanlara da bu mikrobu saçmasına yol açar. Lenf bezlerin izde uzun süreli şişli görürseniz ve öksürüğünüz 3 haftadan uzun sürerse ve öksürüğünüz le birlikte kan tükürmeye başlarsanız bu lenf bezleri veremi rahatsızlığı belirtisi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir