Lenf Bezleri, vücudumuzun geneline yayılmış olan ak kan sisteminin bir parçasıdır. Genellikle boynun iki yanında ve kulak arkasında bulunan lenf bezlerinin şişmesine yabancı değilizdir. Lenf bezleri, kulak arkasında, boynun iki yanında, koltuk altlarında, karnın üst ve alt kısmında, kasık bölgesinde, bacak bölgesinde bulunur. Tüm vücuda yayılan bir damar sistemi ile birbirine bağlıdır. Lenf bezlerinin zaman zaman büyüdükleri görülmüştür. 1 cm’ye kadar olan şişmeler normaldir. Vücudun savunma mekanizması çalışınca artan antikor sayısından lenf bezleri biraz şişebilir fakat 1 cm üzerinde olanların yakından takip edilmesi gerekir.

Görevleri Nelerdir:

Lenf bezleri, normal dolaşım sisteminde damar yoluyla taşınamayan daha büyük partiküllü materyellerin taşınmasını sağlar. Lenf damar ağı, dolaşım damar ağından daha geniştir. Bu sebeple, proteinler, ölü hücreler, bakteriler ve hastalık yapıcı hücreler, toz gibi yabancı maddeler, yağlar ve günde yaklaşık 2-4 litre su lenf damarları tarafından taşınır.

Hastalıkları Nelerdir:

Lenf bezleri, vücudun her tarafına yayılmış bir damar ağı ile birbirine bağlı olduğu için lenf düğümlerinde oluşan bir hastalığın damar ağı yoluyla ilerlemesi hızlı olur. Lenf bezleri zaman zaman enfeksiyon durumlarında veya vücut direnci düştüğünde bir miktar şişebilir. Şişlik 1 cm kadar olabilir ve bu durum normal savunma olarak kabul edilir fakat 1 cm’den büyük şişlikler daha ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Lenf bezlerindeki şişlik; ağrılı, üzerinde kızarıklık olan, birkaç gün içinde oluşan, muayenede yumuşak hissedilen, beraberinde bademcik iltihabı, geniz eti vs. gibi bir hastalık belirtileri olan durumlarda, çok önemli sayılmaz. Ödem içerebilir ve vücut direnci yükselip enfeksiyon tedavi edilirse normal hallerine dönerler.

Lenf bezleri, haftalardır şiş durumda, elle muayenede sert hissedilen, birden fazla bezenin birbirine yapışık hissedildiği, ağrılı olmayan, kulağın alt hizasında olan, hastanın yaşının orta yaş üstünde olması durumunda, önemli kabul edilir ve mutlaka bir hekime başvurulmasında fayda vardır.

Lenf bezleri, taşıdıkları her şeyi dolaşım sistemine dahil ettiğinden lenfatik sistemde bulunan hastalıklar önemlidir ve mutlaka tedavi edilmelidir. Kanser ve lenfödem en sık rastlanan lenf hastalıklarındandır. Bunların dışında hodgkins hastalığının tanısında da lenf bezlerinin şişmesi görülür. Son yıllarda çok yaygın olmasa da elephantyasis yani halk arasında bilinen adıyla fil hastalığı sekonder sistemde bir lenfödem dir. lenf bezlerinde bir haftayı geçen sürede devam eden, sert şişlikler görülmesi durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır ve MR yöntemi ile bezenin içeriği ve neden şiş olduğu tespit e dilmelidir. Şüphelenilen bir kanser durumu varsa mümkün olduğu kadar erken tanı koyulması tedavi şansını yarı yarıya artırabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir