Lenf düğümleri, vücudun çok fazla kısmında gruplar şeklinde yer alır. Boyun, koltukların alt kısmı, kasıklarda meydana geldiği benzeri yüzeyde yer alan lenf düğümleri kolaylıkla fark edilebilir. Fakat göğüs ve karındaki boşluğunda da çok fazla sayıda lenf düğümü mevcuttur. Bunların başlıca misyonu vücuda giren başka maddelere karşın bir süzgeç oluşturarak, mikropların vücuda yayılımlarını önlemek ya da geciktirmektir. Düğümler içerisinde immun sistemine ilişkin sayısız hücre bulunmakta, bu hücreler insana zararlı olabilecek maddelerin geçişine engel olmaya çalışmaktadırlar. Bu uğraş esnasında lenf bezleri şişer elle veya gözle fark edilebilen boyutlara ulaşabilmektedir. Bademciklerimizde birer lenf düğümüdür. Bakteriler ya da virüslerle yüklü bir pozisyonda savaştığında, bademciklerimiz şişerler ve iltihaplanır.

Damar denilince aklımıza atardamarlar veya toplardamarlar gelmektedir. Halbuki bir de lenf damarları bulunur. Dokularımızı atıklardan arındıran, bağışıklığa imkan sunan lenf sistemindeki dolaşım, bu damarlar vasıtasıyla gerçekleşir. Vücudumuzda lenf düğümlerinin yerler bellidir. Lenf düğümlerinin meydana geldiği bölgelerde şişlik görülmesi halinde bunun lenf düğümü meydana geldiği düşünülür. Lenf düğümü büyümesi haricinde birçok fazla sebeple belli yerlerde şişlikler yapabiliyor. Mesela koltukların altında bir şişlik görüldüğünde bu lenf düğümünün büyümesi ile ilgili olabilmektedir veya oradaki ter bezlerinin kistik yapısı iltihaplanması sonucu olarak da oluşabilir. Kıl diplerinin irini de bunun için sebep olabilmektedir. İltihaplandığında yanındaki lenf düğümlerini de etkileyecektir. Bunu yapılmış bulunan kontrol ve tetkikler sonucu olarak ayırımı yapılır. Boyunda bulunan tiroid bezleri de büyüyebilir şişkinlikler ele gelebilir. Bronş kistleri, yağ kistleri gibi birçok şey şişlik olarak algılanabilmektedir. Kasıklardaki lenf düğümleri var ki burada lenf düğümleri kolayca büyür. İltihap kapabilir. Ayaklarımızı bir yerlere çarpabiliriz. Kasıklardaki lenf düğümleri büyüyebilir. Normal lenf düğümlerini hissetmeyiz. Ele gelmez büyür küçülür. Hiç küçülmeden kalabilirler kasıkta kolaylıkla elimize iştirak eden bir cm’ye civarı lenf düğümleri olabilmektedir. Öbür bölgelerde yer altında, köprücük kemiği üzerinde, boyunda bir cm üzerinde bulunan şişliklerin kesinlikle analiz edilmesi gereklidir. Lenf düğümlerinin büyümesinin çok fazla sebebi bulunur.

Lenf sistemi
Kan dolaşımına bağlı fakat ondan ayrı olan, lenf sıvısı, damarları ve düğümlerini, dalak ve bademcik benzeri uzuvları içerir, immun sistemimizin ciddi bir parçasıdır. Damar deyince aklımıza, kalbin pompaladığı oksijence zengin olan kanı vücudun 4 bir yanına götüren atardamarlar ve hücreler oksijenini aldıktan ardından tekrar kanı kalbe geriye döndüren toplardamarlar gelmektedir. Halbuki birde lenf damarları bulunur.

Lenf Düğümleri Nerelerde Bulunur?

  • Kasıklarımız da lenf düğümü bölgeleri vardır.
  • Boyunda lenf düğümleri vardır.
  • Çene kemiğinin altında. Çenemizin altında diş iltihaplarında, bademcik iltihaplanmalarında büyüyebilir.
  • Kulakların önü, arkası ve ensemizde de lenf düğümleri vardır.
  • Koltuk altında lenf düğümlerinin oluştuğu yerler vardır.
  • Dirseklerin iç bölümünde vardır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir